Gå till innehåll
Uddevalla Roddklubb
Uddevalla Roddklubb

Lilla Råda, Mölndal

Den 10 augusti gick Lilla Råda av stapeln i Mölndal och vilken toppendag det blev.

Fyra av våra juniorer ställde upp i sammanlagt fem lopp under dagen. Först ut var vår A-junior som kom på en femte plats i HJA 1x. Vidare körde tjejerna 2x där de knep bronset. Och inte tog det slut där. Vår starka junior B tjej knep silvret i 1x efter en hård kamp i vågorna. Vår sista junior B tjej rodde JB mix tillsammans med Kungälv och slutade på en väförtjänt fjärde plats.

Och sist ut var dagens höjdpunkt, 8+ i kombination med andra klubbar. Så kul att se dom fajtas och ännu roligare var det att vi tillsammans med Mölndal, Öresjö och Vaxholm knep guldet efter en stenhård kamp.

Så roligt att se våra ungdomar ro och se hur de utvecklas och blir starkare och starkare.

Nu siktar vi på SM i Mölndal i september.

 

 

Rodd 8+ Lilla Råda

Publicerad: 2023-08-21

Senast uppdaterad: 2023-09-01

Författare: Adressen dold

Sponsorer

Besöksadress

Lövåsberget 1
451 15 Uddevalla

Postadress

Box 501
451 21 Uddevalla

Kontakta oss

u.arodd@outlook.com